صفحه نخست > اسلایدشو / اخبار سازمان > نحوه استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرما / توصیه های ایمنی

نحوه استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرما / توصیه های ایمنی


21 مهر 1397, 12:08. نويسنده: modir
وسایل گازسوز همانند سایر وسایل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نیاز به هوا دارند و تنها راه ارتباطی آنها با فضای خارج از ساختمان از طریق دودکش می باشد. گاز گرفتگی از جمله حوادثی است که معمولا در اثر فقدان دودکش مناسب برای وسایل گازسوز به خصوص بخاری و آبگرمکن و عدم تهویه کافی در فضای اتاق روی میدهد. سوختن ناقص گاز و تجمع گازهای مسموم کننده و یا حتی کمبود اکسیژن سبب مسمومیت افرادی که در چنین فضایی تنفس می کنند شده و ممکن است به مرگ آنها منتهی شود.
با شروع شدن فصل سرما افراد برای گرم کردن محیط خانه خود از وسایل گرمایشی استفاده می کنند. لذا اگر یک مقدار بی احتیاطی صورت گیرد عواقب جبران ناپذیری بدنبال خواهد داشت . از این رو رعایت نکات ایمنی ضروری است.
نصب صحیح شیلنگ بخاری و دودکش ها در بالا بردن ایمنی بخاری ها تاثیر بسزایی دارد.البته فراموش نشود که دو نوع دودکش وجود دارد. یک مورد که در داخل ساختمان و دیوارها کار گذشته می شوند. در این مورد در ساختمان های پنج و یا شش طبقه باید به ازای هر وسایل گاز سوز و گرمایشی یک خروجی دودکش از جنس سیمانی و بدون شکستگی تعبیه شده باشد.
تمام دودکش های وسایل‌ گازسوز بایستی‌ حتماً مجهز به ‌بخش ‌عمودی ‌وکلاهک H باشند.
دودکش های داخل منازل هم بهتر است از نوع دودکش های ورق ضد زنگ (گالوانیزه) و نسبتاً ضخیم باشد. و از دودکش هایی مانند دودکش های فنری، ‌آکاردئونی ‌آلومینیومی نباید استفاده شود.
باید دقت کنیم که لوله های دودکش ، حتی زمانی که بخاری روی شمع است باید گرما داشته باشد. اگر لوله ها سرد بود نشانه این است که دود بخاری به خارج از ساختمان نمی رود. حتماً این نکته را در نظر بگیریم که با وجود فصل سرما که تمام نقاط خانه را می پوشانیم یک جا را برای گردش هوا باز بگذاریم.
بازگشت