صفحه نخست > اسلایدشو / اخبار حوادث > در فصل پاییز و زمستان مراقب سقوط حادثه ساز اشيا از ساختمان باشیم.

در فصل پاییز و زمستان مراقب سقوط حادثه ساز اشيا از ساختمان باشیم.


23 مهر 1397, 14:01. نويسنده: modir
ضرورت ساماندهی نمای ساختمان ها و رفع نابسامانی های بصری در سطح شهر ،با توجه به ضوابط و مقررات بهسازی سیمای شهری، نصب کولر، تعبیه کانالها و لوله های تاسیساتی در نمای اصلی ساختمانها ممنوع است.
بي احتياطي برخي از خانواده ها يا مالکان و به طور کلي استفاده کنندگان از بنا در قراردادن بعضي اشيا مانند گلدان، شيشه هاي ترشي و مربا و به نیز نصب کولر هاي گازي با استحکام ناکافي در بالکن ها يا نماي ساختمان است.
بايد توجه داشت که قانون مجازات اسلامي از اين موضوع غافل نشده و در ماده 516 به کيفر بي احتياطي افراد در اين زمينه هم اشاره و براي آن هم مجازات تعيين کرده است. ماده 516 قانون مجازات اسلامي مي گويد: «هرگاه کسي چيزي را در مکاني مانند ديوار يا بالکن ملک خود که قراردادن درآن جايز است، قرار دهد و در اثر حوادث پيش بيني نشده به معبر عام يا ملک ديگري بيفتد و موجب صدمه يا خسارت شود ضمان منتفي است مگر اين که آن را طوري گذاشته باشد که مستعد صدمه يا خسارت باشد.» اتفاقي که در فصل هاي بهار و پاييز و زمستان احتمال آن براي بطري ها و گلدان ها و درهمه فصول براي کولرهاي گازي مي رود.

به گونه اي که در اين ماده قانوني تصريح شده: اگر نحوه قراردادن اشيا اين احتمال را بدهد که ممکن است موجب آسيب ديگري شود، مالک مسئول است. البته در نصب کولرهاي گازي که به نسبت سنگين هم هستند، اين مسئوليت مي تواند علاوه بر مالک، متوجه نصب کننده کولر گازي هم باشد. توجه به اين نکته مهم است که بدانيم، هر چند که قانونگذار از جايز بودن قرار دادن اشيا در ديوار و بالکن و از مبري بودن مالک صحبت کرده است، اما با وقوع حادثه، اصل بر نبود جواز و استفاده نادرست از ديوار و بالکن خواهد بود. به عبارت ديگر درحالت وقوع حادثه عبارت ذيل ماده پررنگ تر و حاکم بر حادثه و اختلاف خواهد بود.
بازگشت