صفحه نخست > مقالات > راهکارهای ایمنی در برابر گاز منوکسیدکربن را بخوانید.

راهکارهای ایمنی در برابر گاز منوکسیدکربن را بخوانید.


8 بهمن 1396, 12:37. نويسنده: modir
با فرا رسیدن فصل سرما و استفاده از وسایل گرما زا،در سالهای گذشته به علل مختلف از جمله نقص در وسایل گاز سوز، نقص در نصب صحیح و اصولی دودکش ها و همچنین عدم آگاهی شهروندان قاتل نامرئی(گاز منوکسید کربن) تعداد قابل توجهی از هموطنان عزیزمان را به کام مرگ برد و باعث نگرانی هموطنان ما و داغدار شدن خانواده های معزم آنها گردیده است. لذا با توجه به اهداف کاری خودو پیشگیری از بروز چنین حوادثی در خصوص گاز منوکسید کربن(co) و اثرات آن بر روی انسان و راهکارهای ایمنی، مطالبی را جهت اطلاع شما همشهریان محترم بیان می داریم.
گاز CO گازی است بی رنگ، بی بو،بی مزه و بسیار سمی و از احتراق ناقص مواد آلی کربن دار مانند ذغال سنگ، چوب ، کاغذ، بنزین، گازوییل، نفت ، گاز و ... تولید می شود. این گاز کمی سبکتر از هواست و قابلیت انتشار زیادی دارد و میل ترکیبی آن با هموگلوبین خون 250 برابر بیشتر از اکسیژن است.
اثرات گاز منوکسید کربن بر روی انسان:
علائم اولیه ناشی از این گاز شامل خواب آلودگی، خمیازه کشیدن بیش از حد، گیجی، ضعف، بی حالی، تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، قطع تنفس، تشنج، اغماء و نهایتاً مرگ از جمله اثراتی است که در مسمومیت این گاز به وجود می آید.
باید توجه داشت کودکان، زنان باردار و سالمندان جزء گروههای آسیب پذیر جامعه بوده و در معرض خطر بیشتری می باشند و علائم مسمومیت در آنها سریعتر و با شدت بیشتری نمایان می شود.

لذا راهکارهای ایمنی در برابر گاز منوکسید کربن را به اختصار برای شما بیان می داریم:
1) در محیط بسته در صورت وجود علائم مسمومیت با گاز، هر چه سریعتر پنجره ها را باز نموده تا جریان هوای آزاد سریعتر صورت پذیرد.
2) در فصل سرما همه روزنه ها را در منزل یا محیط کار مسدود نکنید مخصوصاً در اتاق خواب کمی جریان هوا برقرار باشد.
3) هر چند وقت یکبار دود کش ها، وسایل گرمایشی و پخت و پز را کنترل نمایید.
4) از وسایل گرمایشی استاندارد و با دودکش استاندارد استفاده نمایید و از بخاریهای بدون دودکش در محیط منزل به هیچ عنوان استفاده نکنید.
5) دودکش ها در پشت بام باید حداقل 60 سانتی متر بالاتر از بلندترین نقطه ساختمان باشد و حتما دارای کلاهک مخصوص H باشد.
6) داغ بودن دودکش ها بهترین آزمایش سلامت دودکش است. عدم داغ بودن دودکش نشانه خارج نشدن محصولات احتراق و گازهای سمی از دود کش می باشد.
7) از قرار دادن دود کش بخاری در آب جدا خودداری نمایید.

چنانچه مشکوک به مسمومیت با گاز منوکسید کربن در افرادی می باشیم برای نجات مصدوم انجام اعمال زیر ضروری است:
1) مصدوم را هر چه سریعتر به هوای آزاد انتقال دهیم.
2) با اورژانس(115) تماس بگیریم.
3) در صورت آشنایی با اصول امداد و نجات و احیاء در صورت قطع تنفس مصدوم بلافاصله باید عملیات احیاء قبلی عروقی را شروع کنیم.
در پایان امیدواریم شهروندان محترم با رعایت موارد ایمنی هیچ وقت سلامت خود و اعضائ خانواده را به خطر نیندازند وهمانند قبل در ترویج فرهنگ ایمنی یاریگر ما باشند.
هیچ کس دو بار زندگی نمی کند!!!
بازگشت