صفحه نخست > اسلایدشو / اخبار سازمان / اخبار حوادث > آمادگی نیروهای آتش نشانی در آستانه چهارشنبه سوری

آمادگی نیروهای آتش نشانی در آستانه چهارشنبه سوری


22 اسفند 1396, 16:09. نويسنده: modir
مهندس امینی از آمادگی کامل نیروهای آتش نشانی به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی در چهارشنبه آخر سال خبر داد.
مهندس امینی گفت:نیروهای امدادی و عملیاتی برای مقابله با حوادث ناشی از چهارشنبه سوری در وضعیت آماده باش قرار دارند، این نیرو‌ها با تجهیزات و امکانات کامل باتوجه به پایش و بررسی محل‌های پر خطر در نقاط مختلف شهر قائم شهر استقرار می‌یابند تا در صورت وقوع حادثه، به کمک شهروندان بشتابند.

وی در مورد تمهیدات سازمان آتش نشانی برای چهارشنبه سوری امسال، اظهار کرد: اقداماتی که در حال حاضر توسط آتش نشانان انجام شده است شامل آموزش‌های شهروندی است که مربیان آموزشی سازمان با حضور در مدارس نکات آتش بازی و مواد آتش زا را ارائه داده اند.
وی بیان کرد: با توجه به این که در شب چهار شنبه سوری ترافیک افزایش خواهد یافت و معابر شلوغ می‌شوند بر همین اساس برنامه ریزی‌های انجام شده تا اکیپ‌های سیار آتش‌نشانی نیز در این شب، در سطح شهر تردد می‌یابند تا در صورت لزوم در کمترین زمان ممکن خود را به محل حادثه برسانند. بیشترین عملیات‌های آتش نشانی در این شب سوزندان ضایعاتی، چون لاستیک و چوب است، تصریح کرد: کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر هستند و استفاده از مواد آتش زا توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته و سلامت آنان را به خطر می‌اندازد.
با اشاره به برخی نکات که رعایت آنها، حوادث را کاهش می‌دهد، گفت: از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی‌کنند، جدا بپرهیزید.
از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جدا خودداری کنید.
تماشاچیان (ناظرین بیگناه) معمولا در خطر اصابت ترکش‌های ترقه‌ها و مواد منفجره هستند، سعی کنید در تیر رس ترکش‌ها نباشید و هیچگاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرت نکنید.
آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه، و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می‌کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد.
در صورت روشن کردن آتش توصیه می‌شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید.
وی همچنین گفت: از انداختن مواد تحت فشار (مانند کپسول ها، اسپری حشره کش و وسایل شیشه‌ای مانند شیشه آب، آمپول) و قوطی‌های فلزی (مانند قوطی‌های اسپری و کنسرو) به درون آتش جدا بپرهیزید؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می‌شود.حتما از عینک و دستکش محافظ استفاده کنید.
وجود یک کپسول خاموش کننده آتش نشانی پودری در نزدیک محوطه آتش ضروری است.
قبل از ترک محل روشن کردن آتش، حتما از خاموش بودن آن مطمئن شده و باقیمانده آنرا حتما توسط آب سرد کرده و جمع آوری کنید.
شهروندان قائم شهری در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن ۱۲۵ تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق، اطلاع دهند.
امید است امسال نیز با رعایت مسائل ایمنی همواره خاطره خوشی در این روز‌های پایانی سال برای خود و خانواده رقم بزنیم.
بازگشت