صفحه نخست > اسلایدشو / مقالات > نکاتی در مورد آتش سوزی خودرو ها بخوانید.

نکاتی در مورد آتش سوزی خودرو ها بخوانید.


29 دی 1396, 13:19. نويسنده: modir
آتش سوزی خودروها:

آتش سوزي خودرو از حوادث فوق العاده خطرناک و زيان آور است که در محل هاي مختلف اعم از تعميرگاه خودرو ،داخل پارکينگ خانه و يا ضمن عبور از خيابان ها وجاده ها امکان وقوع دارد.در تعميرگاه خودرو به طور معمول در اثر عدم رعايت نکات ايمني ،مثل زمان جوشکاري باک بنزين يا جوشکاري اتاق خودرو ،بي احتياطي ضمن استفاده از مايعات قابل اشتعال ،استعمال دخانيات و غيره امکان وقوع دارد.
در داخل پارکينگ خانه به طور معمول زمان تعمير ناشيانه و دستکاري موتور خودرو ،روي مي دهد،که چه بسا علاوه بر آسيب به خودرو ،خانه و زندگي را نيز به آتش بکشد.در ضمن عبور از خيابان ها و جاده ها ،به خصوص در جاده هاي خارج شهر در بيشتر مواقع حريق خودرو ،هم به قيمت نابودي خودرو تمام خواهد شد و هم بدتر از آن ،مرگ دلخراش و يا جراحات شديد سرنشينان خودرو را به دنبال خواهد دارد.آتش سوزي خودرو در تمام کشورهاي جهان شايع مي باشد.
براي مثال در کشور آمريکا از هر پنج آتش سوزي ،يک آتش سوزي ،و از هر هشت مرگ بر اثر آتش سوزي يک مرگ ناشي از آتش سوزي خودرو است.درآن کشور ،به تقريب هرساله 500 نفر جان خود را در اثر آتش سوزي خودرو از دست مي دهند،1800 نفر در اثر اين حادثه به سختي مجروح شده ،همچنين 1200 آتش نشان نيز هنگام مبارزه با آتش سوزي خودرو مجروح و مصدوم مي شوند.
آسيب پذيري خودرو در مقابل آتش سوزي خودرو ،به خودي خود وبه علل مختلف در مقابل آتش بسيار آسيب پذير مي باشد.يراي مثال ،صرف نظر از آن که موتور خودرو بنزيني يا ديزل باشد،هميشه در باک (مخزن)آن مقدار قابل توجهي مايع قابل اشتعال که به عنوان سوخت خودرو مصرف مي شود،قرار دارد.

در خودروهاي دو گانه سوز بايستي به اين سوخت ،بر حسب نوع گاز مصرفي،CNGياLPGرا نيز اضافه کرد،که در مخزن ديگري به طور معمول در صندوق عقب خودرو جا گرفته است.براي تامين الکتريسيته مورد نياز،خودرو سيستم برق مخصوص به خود را دارد.در داخل اتاق خودرو مقدار زيادي پلاستيک ،اسفنج (فوم)لاستيک،پارچه و ساير مواد که همگي آتشگير مي باشند،به عنوان تشک،تودوزي و تزئينات به کار رفته است.چنانچه به اين مجموعه "نقص فني"مثل نقص سيستم انژکتور و يا نقص پمپ بنزين (اويل پمپ)،"بي احتياطي" مثل حمل مواد آتش زا،"اهمال "مثل رها کردن سيگار روي تشک خودرو "عدم نگهداري صحيح"مثل آلوده بودن موتور خودرو به روغن و گريس نيز اضافه شود،ميزان آسيب پذيري خودرو در مقابل حريق به خوبي مشخص مي شود و صد البته ،نکته مهمي که نبايد فراموش شود ،"تصادفات و سوانح رانندگي"است که به نوبه خود علاوه بر صدمات مختلف ،ممکن است به آتش سوزي خودرو نيز سبب شوند.
بي دفاع بودن افرادبه طور معمول و در بيشتر موارد ،افراد حاضر در محل حادثه ،اعم از حادثه ديده و يا ديگران ،در مقابل حادثه آتش سوزي خودرو بي دفاع هستند.زيرا بيشتر آنها از اصول مقابله با حادثه بي اطلاع مي باشندوبيشتر خودروها فاقد وسايل لازم ،به ويژه،فاقد کپسول آتش نشاني بوده در نتيجه اغلب حوادث آتش سوزي خودرو با خسارت هاي شديد مالي و جاني همراه است.
علل حادثه
علل متعددي مي تواند باعث آتش سوزي خودرو شود.اما نکته مهم آن که همگي اين علل و عوامل ،به سادگي قابل پيشگيري مي باشند.علل آتش سوزي خودرو را مي توان به صورت زير بسته بندي کرد:
1-نقص فني:
نزديک به 90 درصد آتش سوزي هاي خودرو به علت نقص فني است.شامل :پمپ بنزين معيوب و يا در موتورهاي انژکتوري ،نقص سيستم انژکتور،فرسودگي يا نا مرغوب بودن شلنگ بنزين،نقايص باک بنزين،نقايص سيستم برق فيوزها ،نقص فني و گيرپاژ پنکه،بخاري يا کولر خودرو ،گرم کردن لنت هاي ترمز،نقص فني سيستم آب و رادياتور و...
2- تصادف خودرو :
در بعضي از تصادفات رانندگي ،به علل مختلف مثل واژگون شدن خودرو ،آسيب ديدن باک،پاره شدن شلنگ بنزين ،وجود گالن محتوي بنزين در صندوق عقب و...مقداري سوخت خودرو به بيرون نشت کرده و مشتعل شده ،در نتيجه باعث آتش سوزي خودرو مي شود.
لازم به تذکر است،چنانچه بلافاصله يا مدت کوتاهي بعد از تصادف،آتش سوزي رخ ندهد،در اکثر مواقع ،حريق بعدي در اثر بي توجهي وسها انگاري افراد حاضر در محل حادثه،از جمله سرنشينان خودروها ،افرادرهگذر و ...رخ مي دهد.بدين ترتيب که به طور معمول ،اين افراد با روشن کردن آتش،براي مشخص کردن محل حادثه ،استعمال دخانيات و... باعث مي شوند که سوخت خودروها که در نتيجه تصادف در سطح جاده يا خيابان جاري شده است،مشتعل شده و در نتيجه خودروهاي حادثه ديده نيز آتش بگيرند.
3-ذخيره و حمل بنزين در گالن و ساير ظروف متفرقه:
ذخيره بنزين در انواع گالن و ساير ظروف متفرقه و قرار دادن ظرف مزبور در صندوق عقب خودرو ويا حتي در مواردي قراردادن آن در داخل اتاق خودرو ،يک عامل مهم آتش سوزي خودروها به شمار ميرود،که متاسفانه تا کنون به دفعات ،باعث وقوع حريق در خودروها شده است.گفتني است حتي اگر "گالن"مورد استفاده براي ذخيره و حمل بنزين از انواع مرغوب و مخصوص باشد،به نحوي که هيچ گونه بنزين يا بخاربنزين از آن به خارج نشت نکند نيز تضميني براي ايمني نخواهد بود.زيرا همين گالن به ظاهربي خطر در مواردي مثل تصادف خودروها به خصوص زماني که صندوق عقب آسيب ببيند،باعث آتش سوزي و حتي انفجار خواهد شد.
4- حمل کپسول گاز:
کپسول یا سیلندر گاز،مربوط به اجاق گاز آشپزخانه است و به هیچ وجه نباید در صندوق عقب خودرو نگهداری شود.متاسفانه قرار دادن کپسول گاز در صندوق عقب یا در داخل اتاق خودرو و بدتر از آن استفاده از سیلندر گاز پیک نیکی در داخل خودرو برای گرم شدن تا کنون بارها باعث انفجار آتش سوزی خودروها شده است.
5- استعمال دخانیات:
ریختن آتش سیگار به روی تشک خودرو نیز یکی از مخاطرات منجر به آتش سوزی است.این حادثه به طور معمول زمانی اتفاق می افتد که بعد از چند ساعت استفاده از خودرو ،مدتی از آن استفاده نشده و خودرو در گوشه ای متوقف شود(به عنوان مثال در شب ها)نحوه ی وقوع حادثه نیز بیشتر به این صورت است که "ته سیگار" باقی مانده از استعمال دخانیات که روی تشک خودرو افتاده است ابتدا تشک مزبور را سوزانده ،سپس با توسعه حریق باعث به آتش کشیده شدن خودرو می شود.
6-عدم رعایت نظافت،نظم و ترتیب:
قرار دادن انواع و اقسام مواد و وسایل آتشگیر در صندوق عقب خودرو به عنوان مثال انواع قوطی اسپری(حشره کش ،خوشبوکننده هوا و...)قوطی رنگ،ظرف واسکازین و روغن موتور و ...در صندوق عقب خودرو یکی دیگر از عوامل آتش سوزی خودرو است.همچنین آلوده بودن موتور خودرو و فضای داخلی محل موتور به روغن،قرار دادن دستمال و تکه پارچه های آغشته به روغن در فضای داخلی موتور و... نیز به نوبه خود می تواند باعث وقوع و توسعه حریق در خودرو شود.

گسترش آتش در خودرو
با توجه به این که حریق خودرو چگونه و یا در اثر چه عاملی رخ داده باشد و یا از کدام نقطه شروع شود،سرعت گسترش آن متفاوت است ولی به طور معمول در طی چهار دقیقه فضایی که موتور در آن است به طور کامل مشتعل می شود و حدود 11 دقیقه طول می کشد تا آتش خودرو سرایت کرده ،آنرا به کلی در بر گیرد.بدیهی است چنانچه قبل از این مدت نسبت به اطفای آتش اقدامی نشود،به طور معمول اقدامات بعدی برای جلوگیری یا کاهش زیان های جانی و مالی وبه خصوص نجات سرنشینان آن بی فایده است.
به ندرت و به ویژه در تصادفات بسیار شدید خودرو که باک بنزین صدمه می بیند و یا در صورتی که در صندوق عقب گالن و ظرف محتوی بنزین قرار داشته باشد ممکن است آتش سوزی چنان سریع اتفاق افتد که به "انفجار" شبیه باشد.
حفاظت و ایمنی
در مورد اجتناب از آتش سوزی خودرو و پیامدهای زیان بار آن اقدامات حفاظتی مبتنی بر سه محور اصلی است:
1-رعایت نکات ایمنی و پیشگیری کننده2- تجهیز خودرو به کپسول آتش نشانی 3- آشنایی با نحوه ی مقابله با آتش سوزی خودرو .درباره هریک توضیحاتی داده می شود:
1-نکات ایمنی :با رعایت نکات ساده ایمنی می توان به میزان زیادی از مخاطرات منجر به آتش سوزی خودرو در امان بود. در اینجا نیز اهم موارد ایمنی از خطر آتش سوزی خو.درو فهرست وار ذکر می شود.
*اطمینان از سالم بودن باک بنزین ،اطمینان از سر نرفتن بنزین،هنگام سوخت گیری ،چکه نکردن بنزین به روی اگزوز و سایر سطوح داغ.
*مرغوب و سالم بودن شلنگ بنزین و محکم بودن اتصالات مربوط به آن.
*بی عیب ونقص بودن پمپ بنزین (اویل پمپ )و محکم بودن اتصالات آن،اطمینان از عدم نشت بنزین از آن و در موتورهای انژکتوری ،اطمینان از سالم و مرغوب بودن قسمت های مختلف سیستم انژکتور.
*سالم بودن باطری ،سیم کشی سالم و مرتب،خودداری از دستکاری آنها ،استفاده از فیوزهای مناسب و جعبه فیوز منظم.
*اطمینان از سالم و بی نقص بودن موتورهای الکتریکی مثل موتور پنکه کولر یا بخاری .
*عدم ذخیره بنزین در گالن و خودداری از قرار دادن گالن بنزین در خودرو .همچنین خودداری از قرار دادن کپسول گاز ،اعم از سیلندر گاز پیک نیکی و یا اجاق گاز در صندوق عقب خودرو.
*آغشته نبودن موتور خودرو به روغن ،همچنین خودداری از قرار دادن تکه پارچه های آغشته به روغن در فضای داخلی خودرو.
*رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی به ویژه برای دوری از سوانح رانندگی.
گردآورنده : میثاق فلاح نژاد
بازگشت